Wysłodki buraczane
Wysłodki buraczane to produkt uboczny podczas produkcji cukru z buraków cukrowych. To nic innego jak rozdrobnione bulwy buraków cukrowych, z których wyługowano przy pomocy wody cukier i inne składniki rozpuszczalne w wodzie. Stanowią bardzo dobrą paszę dla zwierząt, w tym koni.
suche wysłodki buraczane
Zalety wysłodków:
- łatwo strawne i przyswajalne źródło włókna
- pomagają obniżyć zawartość skrobi w diecie
- dodatkowo zapewniają nawodnienie konia
- dostarczają wolno uwalnianej energii
- mają niską zawartość węglowodanów i tłuszczy
- idealne dla starszych koni, które mają problem z uzębieniem, oraz dla koni po ochwacie
- pomagają koniom w przybraniu na wadze
- dostarczają wysokiej jakości włókna, co jest szczególnie cenne, gdy koń nie ma dostępu do pastwiska, niechętnie je siano, lub siano jest słabej jakości
- ich wartość energetyczna jest podobna jak w owsie, ale dzięki niskiej zawartości skrobi, a dużej włókna, energia ta jest uwalniana powoli
- bardzo dobrze sprawdzają się w treningu koni do rajdów długodystansowych
namoczone wysłodki buraczane
Wysłodkami można całkowicie zastąpić owies w diecie konia i jest to chętnie praktykowane, szczególnie przy koniach „gorących” oraz źle reagujących na skrobię. Należy jednak pamiętać, że wysłodki buraczane są mają stosunek wapnia do fosforu 10:1, a zalecana dla koni proporcja wynosi 2:1, dlatego należy zbilansować ilość fosforu.
Podobne problemy możemy mieć karmiąc konie sianem wyłącznie z roślin strączkowych, na przykład lucerny.
Ponadto trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że wysłodki buraczane są słabym źródłem minerałów śladowych i zawierają niski poziom przeciwutleniaczy, czyli witaminy A i E , z tego powodu polecane jest dodawanie balancera, tak jak w przypadku owsa- Red Mills Oat Balancer, lub przynajmniej witamin Foran Chevinal.
Warto zauważyć, że w paszy Red Mills Horse Care 10, która jest polecana dla koni z wrzodami, tendencją do mięśniochwatów oraz zbyt gorącym temperamentem, wysłodki buraczane stanowią pierwszy składnik. Dzięki odpowiedniemu przetworzeniu, paszy tej nie trzeba namaczać przed podaniem, tak jak w przypadku wysłodków, ale jest gotowa do podania w formie granulatu. Stanowi w pełni zbilansowaną paszę dla koni, dlatego nie musimy się martwić stosunkiem wapnia do fosforu i poziomem witamin i minerałów.
Z tego powodu pasza Red Mills Horse Care 10 to najchętniej stosowana pasza dla koni sportowych.