Wysłodki buraczane

Wysłodki buraczane

 

Wysłodki buraczane to produkt uboczny podczas produkcji cukru z buraków cukrowych. To nic innego jak rozdrobnione bulwy buraków cukrowych, z których wyługowano przy pomocy wody cukier i inne składniki rozpuszczalne w wodzie. Stanowią bardzo dobrą paszę dla zwierząt, w tym koni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

suche wysłodki buraczane

Zalety wysłodków:

  •  łatwo strawne i przyswajalne źródło włókna
  •  pomagają obniżyć zawartość skrobi w diecie
  •  dodatkowo zapewniają nawodnienie konia
  • dostarczają wolno uwalnianej energii
  • mają niską zawartość węglowodanów i tłuszczy
  • idealne dla starszych koni, które mają problem z uzębieniem, oraz dla koni po ochwacie
  • pomagają koniom w przybraniu na wadze
  • dostarczają wysokiej jakości włókna, co jest szczególnie cenne, gdy koń nie ma dostępu do pastwiska, niechętnie je siano, lub siano jest słabej jakości
  • ich wartość energetyczna jest podobna jak w owsie, ale dzięki niskiej zawartości skrobi, a dużej włókna, energia ta jest uwalniana powoli
  • bardzo dobrze sprawdzają się w treningu koni do rajdów długodystansowych

 

namoczone wysłodki buraczane

 

Wysłodkami można całkowicie zastąpić owies w diecie konia i jest to chętnie praktykowane, szczególnie przy koniach „gorących” oraz źle reagujących na skrobię. Należy jednak pamiętać, że wysłodki buraczane są mają stosunek wapnia do fosforu 10:1, a zalecana dla koni proporcja wynosi 2:1, dlatego należy zbilansować ilość fosforu.

Podobne problemy możemy mieć karmiąc konie sianem wyłącznie z roślin strączkowych, na przykład lucerny.

Ponadto trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że wysłodki buraczane są słabym źródłem minerałów śladowych i zawierają niski poziom przeciwutleniaczy, czyli witaminy A i E , z tego powodu polecane jest dodawanie balancera, tak jak w przypadku owsa- Red Mills Oat Balancer, lub przynajmniej witamin Foran Chevinal.
Warto zauważyć, że w paszy Red Mills Horse Care 10, która jest polecana dla koni z wrzodami, tendencją do mięśniochwatów oraz zbyt gorącym temperamentem, wysłodki buraczane stanowią pierwszy składnik. Dzięki odpowiedniemu przetworzeniu, paszy tej nie trzeba namaczać przed podaniem, tak jak w przypadku wysłodków, ale jest gotowa do podania w formie granulatu.  Stanowi w pełni zbilansowaną paszę dla koni, dlatego nie musimy się martwić stosunkiem wapnia do fosforu i poziomem witamin i minerałów.

Z tego powodu pasza Red Mills Horse Care 10 to najchętniej stosowana pasza dla koni sportowych.

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zostaw komentarz