Pasze bezziarnowe (grain free) dla koni.

Klient: Moja klacz jest koniem o wrażliwym układzie pokarmowym z tendencją do wrzodów. Zawsze karmiłem ją owsem z dodatkiem suplementu witaminowego i domieszką sieczki. Ostatnimi czasy zwiększyłem intensywność treningów i czuję po niej, że w którymś momencie zaczyna słabnąć. Myślę, że potrzebuje ona większej ilości energii i kalorii, ale znów nie chcę przesadzić ze względu na jej dość podbuliwy charakter i symptomy choroby wrzodowej.

Ciekawi mnie pasza dla koni bez ziaren. Co oznacza brak ziarna (grain-free)? Czy to świadczy o niskim poziomie skrobi? Jeśli ziarno nie są źródłem energii, to skąd ona pochodzi?

Dla koni wrzodowych zaleca się wykluczenie nieprzetworzonego owsa z diety, a jeśli jest to niemożliwe ze względów chociażby finansowych - ograniczenie jego ilości. Ziarno jest nie tylko materiałem siewnym z roślin zbożowych, ale i produktem gotowym do obróbki i przetworzenia ku spożyciu. Na przykład owies, jęczmień, kukurydza i pszenica - w niezmodyfikowanej formie są klasyfikowane do ziaren, ponieważ wszystkie są nasionami z odpowiadających im roślin. Natomiast, dla przykładu - śruta pszenna nie jest już klasyfikowana jako ziarno, ponieważ jest ona produktem z ziarna pszenicy. Określenie śruty służy do nazywania produktu otrzymanego w wyniku mielenia nasion roślin uprawnych.

W związku z tym pasza dla koni może być pozbawiona ziaren (nie zawierająca całego materiału siewnego), ale nadal zawiera składniki pochodzące z części ziaren, takich jak śruty. Usuwanie pełnoziarnistych produktów z pasz zazwyczaj powoduje znaczne zmniejszenie ilości skrobi, a tym samym zapewnia dostarczenie podobnego poziomu kalorii. Umożliwia to producentom dostosowanie kaloryczności dla koni, wedle ich zapotrzebowania i uwarunkowań, przy jednoczesnym kontrolowaniu spożycia skrobi i energii naszego konia.

Składniki, takie jak śruty pszenne, nie są jednak wolne od skrobi. Pasze bez ziarna, zwykle mają niższy indeks skrobi, jednak czasem wciąż za wysoki dla niektórych koni, zwłaszcza tych z problemami metabolicznymi. Dlatego zawsze ważne jest, aby dowiedzieć się o dokładnej zawartości węglowodanów niestrukturalnych w wybranej przez Ciebie diecie.

Inne typowe składniki stosowane w dietach bezziarnowych w celu zwiększenia poziomu kalorii paszy obejmują: włókno, wysłodki z buraków cukrowych,  łuski soi, a także źródła tłuszczu, takie jak otręby ryżowe i oleje roślinne. Wybór pasz bazujących na tych składnikach sprawdza się u koni, które potrzebują energii wolnouwalnianej i poprawy wytrzymałości.

Racją jest, że lekarze weterynarii i dietetycy na ogół zalecają zmniejszenie ilości ziarna i wysokiej zawartości skrobi podawanej koniom pobudliwym i podatnym na wrzody. Mimo to, pewien poziom skrobi w diecie jest korzystny dla ciężko pracujących koni. Kluczem jest podawanie niewielkich ilości na raz, oraz rozciąganie wysokokalorycznych posiłków w ciągu dnia.

Horse Care 10 - pasza w formie granulatu, nie zawiera owsa, stworzona z myślą o koniach ze skłonnościami do nadprodukcji kwasów żołądkowych. Duża zawartość oleju i łatwo przyswajalnego błonnika, w połączeniu z niskim poziomem skrobi sprawia, że jest łagodna dla żołądka.

Horse Care 14 - pasza w formie granulatu, zawierająca owies. Jest łagodna dla żołądka dzięki zwiększonej zawartości oleju, lekkostrawnego włókna o niskiej zawartości skrobi i unikalnej formule. Dodatek owsa w recepturze skierowany jest dla koni w intensywnym treningu sportowym, np. koni wyścigowych, lub WKKW.

 

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zostaw komentarz