O krok od sezonu wyźrebień

Wielkimi krokami zbliża się sezon wyźrebień klaczy. Historia zaczęła się już bowiem w zeszłym roku od wyboru ogiera. Kolejnymi etapami było krycie lub inseminacja, następnie badania potwierdzające ciążę i długo, długo nic – aż do teraz! Magiczne 11 miesięcy dobiega końca. Co robić?

Pamiętajmy, że wysokoźrebnej klaczy należy zapewnić nie tylko optymalna ilość swobodnego ruchu, poczucie komfortu, spokoju, czy bezpieczeństwa, ale i bardzo dobrej jakości paszę. Żywienie jest kluczowe nie tylko przez okres ciąży, kiedy to wspomaga prawidłowe kształtowaniu płodu, ale i po wyźrebieniu, w trakcie laktacji i przez czas wychowywania potomka. Wbrew pozorom dieta i żywienie ciężarnej klaczy nie musi być trudne.

Przeczytaj nasze wskazówki i zapewnij zdrowie, odporności i siłę przyszłej mamie i jej maluchowi.

 

  1. Oceń kondycję ciała. W miarę postępu ciąży, klacz nieuchronnie będzie przybierać na wadze (głównie brzuch), jednak zadbajmy o to, aby przez cały ten czas regularnie i proporcjonalnie masa utrzymywała się również na grzbiecie, szyi, łopatkach, nad zadem, i blisko szczytu ogona. Oczywiście nie należy przesadzać, gdyż utrzymanie bardzo dużego ciężaru dla konia, który niejednokrotnie ma za sobą zakończoną karierę sportową, może mieć negatywny wpływ na jego zmiany artretyczne. Dodatkowe obciążenia stawów, które przegalopowały setki kilometrów na parkurze lub torze jest zupełnie niewskazana.

Jedynym wyjątkiem, któremu można być przychylnym, to: szybka utrata masy ciała po porodzie i w trakcie karmienia. Wtedy klacz może być utrzymywana na nieco wyższym poziomie, aby dodatkowo wspomóc organizm i nie narażać jej na odpływ energii i spadek formy.

 

  1. Dostarczaj witamin i minerałów. Przez pierwsze siedem lub osiem miesięcy ciąży klacz nie wymaga specjalistycznych dodatków do diety. Przez cały okres potrzebuje jednak dostatecznego spożycia paszy wysokiej jakości, aby móc utrzymać umiarkowaną kondycję ciała. Podstawą powinno być zielone pastwisko, siano oraz pasza treściwa – wszystko to powinno być wystarczającym źródłem niezbędnych składników odżywczych.

Jeśli chcesz mieć pewność, że dieta Twojej klaczy jest w pełni zbilansowana, a jednocześnie zależy Ci na ekonomicznym rozwiązaniu rekomendujemy 20% Oat Balancer – pasza w formie musli, którą podaje się w proporcji 1:3 z owsem. Jest ona wysokobiałkowa, co ma korzystny wpływ na rozwój nowego życia.

Ważne jest, aby nie dać się zwieść i skutecznie oprzeć się przedwczesnej pokusie przekarmienia, która jest powszechnym błędem w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy ciąży. Płód nie rośnie w równym tempie w czasie ciąży; w rzeczywistości większość jego wzrostu przypada na ostatnie trzy-cztery miesiące. Z tego powodu potrzeby energetyczne klaczy nie są, aż tak wysokie do tego czasu. Utrzymywanie klaczy w umiarkowanej kondycji ciała i dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów to najważniejsze wskazówki dotyczące początkowego i środkowego okresu ciąży.

 

  1. Zapotrzebowanie na kalorie w późnej ciąży. W ciągu ostatnich trzech do czterech miesięcy ciąży zapotrzebowanie klaczy na energię wzrasta wraz ze wzrostem płodu. Klacz powinna być nadal karmiona paszą przeznaczoną dla ciężarnych klaczy lub balancerem w ilości zalecanej przez producenta na dany okres.

Oprócz wysokiej jakości siana i dobrze zbilansowanych pasz, klacze mogą otrzymywać dodatkowe kalorie poprzez karmienie otrębami ryżowymi lub dodatkiem oleju roślinnego do posiłków.

Klacz w laktacji ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę, białko, energię, wapń i fosfor. Jeśli jej spożycie paszy nie zostanie zwiększone, to aby pozyskać wystarczającą ilość tych składników odżywczych, klacz utrzyma produkcję mleka, używając energii, aminokwasów i minerałów z zasobów jej własnego organizmu. Spowoduje to utratę masy ciała i utratę kondycji, jak również straty mineralne.

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zostaw komentarz