Mało, a często

Konie rozwinęły się jako wędrujące zwierzęta roślinożerne, poruszające się powoli przez wiele godzin i pobierające rożnego rodzaju pokarm, napotkaną na swojej drodze. Współczesna praktyka żywienia jest zupełnie inna. Wielu koniom zapewnia się całodniowy dostęp do bogatej paszy, co najczęściej skutkuje otyłością. Również spotyka się konie, które trzymane są większość swojego czasu w boksach i otrzymują dwa lub trzy posiłki treściwe dziennie. Zdarza się, że siano podawane jest tylko dwukrotnie w przeciągu dnia i to w dużych odstępach czasowych. Nie powinien dziwić fakt, że problemy metaboliczne i rozstrój żołądkowo-jelitowy u koni, jest dość powszechny w dzisiejszych czasach.

Koń jest zwierzęciem roślinożernym, przystosowanym do spędzania około 18h dziennie na pastwisku. Ma bardzo mały żołądek w stosunku do gabarytów ciała. W okresie, gdy koń przebywa w stajni, lub  z różnych względów nie może wychodzić na pastwisko, należy zapewnić mu dostęp do możliwie dużej ilości paszy objętościowej (szczególnie koniom, które stoją na trocinach, pellecie, bądź innej ściółce nie nadającej się to żucia w przerwie między posiłkami). Takie postępowanie, pomoże uniknąć schorzeń żołądka i reszty układu pokarmowego.

Przy karmieniu paszami treściwymi należy pamiętać, aby pokarm podawać możliwie często, lecz w małych porcjach. Podając lekkostrawną paszę w niewielkich porcjach można sprawić, że koń będzie zdrowszy i będzie osiągał lepsze wyniki.

Oprócz systemu karmienia koni istnieje również szereg urządzeń zaprojektowanych w celu zmniejszenia prędkości i ilości spożycia siana. Zaczynając od tych prostych, jak: paśniki na siano, po siatki zawieszane na kratach boksu.

Innowacją w tym temacie jest produkt marki HayGain – Forager.

HayGain Forager, z wymiennymi regulatorami, został stworzony i opracowany w celu regulacji tempa, w jakim Twój koń pobiera paszę objętościową, pozwalając jednocześnie na jedzenie w naturalnej pozycji.

Regulator paszowy jest umieszczony pomiędzy górną częścią otworu pojemnika, a sianem; koń wyciąga paszę przez przestrzenie, spowalniając jej pobieranie. Innowacyjna konstrukcja „paśnika”, umożliwia także łatwą wentylację.

 

 

 

 

 

 

HayGain Forager z wymiennymi regulatorami dawkowania:

  • Reguluje tempo jedzenia
  • Wpływa na komfortową pozycję w trakcie jedzenia
  • Zapobiega wzrostowi napięcia mięśni w plechach i szyi
  • Pomaga w utrzymaniu zdrowych jelit , zmniejsza ryzyko kolki, oraz wystąpienia wrzodów żołądka
  • Zapobiega rozsypywaniu i zabrudzeniu siana
  • Zajmuje czas konia i zmniejsza możliwość wystąpienia narowów
  • Posiada konstrukcje umożliwiającą przepływ powietrza i dojście światła
  • Łatwy w czyszczeniu, oraz transporcie

Aby zwolnić spożycie ziarna/paszy, najbardziej sprawdzonym sposobem jest dodanie sieczki do posiłku. Sieczka oprócz dobrych walorów smakowych, jest świetnym źródłem włókna, czy błonnika. Dodatek chociaż garści  sieczki wydłuża czas żucia, co zmusza konia do wolniejszego pobierania karmy i jej połykania. Dzięki temu wytwarzane są większe ilości śliny, co przyczynia się do obniżenia pH treści żołądka minimalizując ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej. Wpływa nie tylko dobrze na układ pokarmowy, ale i poprzez wysoką zawartość białka pomaga w rozbudowie mięśni.

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zostaw komentarz