Dobre fundamenty to podstawa – żywienie źrebiąt

Końska dieta ulega znacznym modyfikacjom od czasu przyjścia na świat, aż po osiągniecie dojrzałości fizycznej. Czas dojrzewania, zależy od rasy konia  – czasem następuje w wieku 2-3 lat, a w innych przypadkach to granice dopiero 7 roku życia.

Pierwszy posiłek źrebięcia to zazwyczaj siara, żółtawy, lepki płyn. Czasami określany jako "pierwsze mleko", skład siary znacznie różni się od składu mleka. Siara zazwyczaj zawiera wyższe stężenia białka i tłuszczu. Immunoglobuliny dostarczane z mlekiem klaczy zapewniają źrebakowi ochronę przed zagrożeniami środowiskowymi zaraz po urodzeniu, oraz stymulują układ odpornościowy źrebaka.

Regularne przyjmowanie siary jest niezbędne, ponieważ jelita nowo narodzonego źrebaka najlepiej chłoną immunoglobuliny tuż po urodzeniu, a wraz z nimi młody organizm uruchamia szereg procesów stanowiących linię obrony przed patogenami. Uważa się, że wchłanianie przeciwciał jest najbardziej skuteczne w ciągu pierwszych 7 godzin, a następnie proces ten maleje na przełomie 24 do 36 godzin po urodzeniu.

Foran Friska Foal to przyjemny w smaku wielowitaminowy syrop prebiotyczny, wspierający prawidłowy rozwój źrebiąt i poprawiający kondycję jelit. Podawanie prebiotyków ma szczególnie dobroczynne działanie, gdy źrebie zmaga się z biegunką.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy życia źrebięta rosną szybko, wielokrotnie zwiększając swoją  wagę w krótkim okresie czasu. Pokarm matki pozostaje podstawą diety młodego źrebaka, dopóki nie osiągnie wieku przynajmniej trzech miesięcy. Chociaż mleko klaczy jest wystarczające przez pierwsze trzy miesiące życia, źrebaki zaczynają szukać alternatywnych źródeł pożywienia znacznie wcześniej, często badając paszę przeznaczoną dla ich matek.

Prawidłowe przyswajanie składników odżywczych jest niezbędne podczas etapu odsadzenia (od 5 do 12 miesięcy), ponieważ szkielet jest najbardziej podatny na osłabienie. Kompletne żywienie odgrywa ważną rolę w patogenezie chorób ortopedycznych u koni, ponieważ niedobory lub brak równowagi składników odżywczych wpływają na występowanie stanów zapalnych stawów, kątowej deformacji kończyn i dysfunkcji układu ruchu.

Najczęstsze błędy w żywieniu przypisywane problemom ortopedycznym, to: nadmierne spożycie zboża, podawanie nieodpowiedniej paszy lub brak wystarczającej ilości minerałów i witamin w diecie rosnącego konia. Te trzy scenariusze można łatwo zniwelować, dostarczając odpowiednią mieszankę.

Red Mills 18% Foal & Yearling Cooked Mix to skoncentrowana pasza o dużej zawartości wysokiej jakości białka, która wspomaga budowę mięśni i optymalny rozwój organizmu. W pełni zbilansowany zestaw witamin i minerałów zapewnia rozwój mocnych kości. Łączy w sobie gotowane ziarna różnych zbóż , które sprawiają, że pasza jest smaczna i dobrze przyswajalna.

Niedobór ważnych pierwiastków budulcowych, jak: wapń, fosfor, miedź i cynk, może prowadzić do wielu schorzeń aparatu ruchu. Dieta rosnącego konia powinna być odpowiednio wzmocniona witaminami, ponieważ powszechnie podawany owies nie zawiera wystarczającej ilość ważnych składników odżywczych.

W Polsce, większość hodowli bazuje na owsie. Idealnym rozwiązaniem na uzupełnienie niedoborów takiej diety jest Red Mills 20% Oat Balancer (aby dowiedzieć się więcej na temat Balancerów w diecie konia, kliknij).

Sugerowany przez nas koncentrat jest specjalnie opracowaną paszą w formie muesli, która w połączeniu z dobrej jakości owsem daje kompletny posiłek, nie wymagającym dodatkowej suplementacji.

Ważne jest zapewnienie zrównoważonych dawek, ponieważ stosunek niektórych minerałów (wapń do fosforu, cynk do miedzi) odgrywa istotną rolę. Idealna proporcja wapnia do fosforu dla młodych koni wynosi 1,5: 1 i nigdy nie powinna spaść poniżej 1: 1 ani przekraczać 2,5: 1. Zbyt dużo wapnia może wpływać na przyswajalność fosforu, szczególnie jeśli poziom fosforu w racji jest niewielki; odwrotnie, wysoki poziom fosforu w dawce hamuje wchłanianie wapnia i prowadzi do niedoboru, nawet jeśli ilość wapnia jest odpowiednia. Stosunek cynku do miedzi powinien wynosić   3: 1 - 4: 1.

Foran Cal-Gro to doskonale zbilansowany suplement diety zawierający wapń i fosfor, z dodatkiem MSM, aminokwasów, miedzi i witaminy E dla optymalnego wzrostu kości młodych koni. Rozwój układu kostnego zachodzi w pierwszych dwóch latach życia konia, dlatego konieczne jest zapewnienie maksymalizacji gęstości kości w tym okresie. Cal-Gro dostarcza wszystkie niezbędne dla zdrowia substancje odżywcze wspomagające wzrost kości, więzadeł, ścięgien i stawów w fazach szybkiego wzrostu u koni. Codzienne podawanie preparatu w zaawansowanej  ciąży i klaczom karmiącym zapewnia przekazanie składników źrebakowi. Natomiast podawanie preparatu do paszy odsadkowi skutkuje prawidłowym rozwojem.

Mając na uwadze długoterminowe zdrowie, hodowcy powinni dążyć do stabilnego, równomiernego wzrostu. Wzór powolnego wdrożenia w dorosłość jest oczywiście bardziej odpowiedni dla młodych koni, lecz często ich przeznaczenie do sportu lub ukierunkowanej sprzedaży nie zawsze na to pozwala.

Właściwe odżywianie młodych koni stanowi fundament dobrej hodowli, oraz  przyszłej długowieczności w sporcie. Dlatego tak istotną rolę odgrywa zbilansowana dieta i optymalna suplementacja już u samych podstaw.

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zostaw komentarz