Co warto wiedzieć o końskim żołądku?

Czy wiesz, że przeciętny żołądek konia ma pojemność od 10 do 15 litrów?  Jego mechanizm został stworzony do przyjmowania i trawienia małych, ale stałych porcji pokarmu w przeciągu całego dnia.

Konie rozwinęły się jako zwierzęta wędrowne, spędzając dwie trzecie dnia pasąc się. Poprzez ten naturalny proces, produkują duże ilości śliny i potrzebują utrzymania stałej mieszaniny błonnika w żołądku, co wspomaga neutralizacje kwasów żołądkowych, oraz utrzymuje optymalny poziom pH.

Żołądek konia posiada jedną komorę, ale podzielić go możemy na dwie części - przednią, bezgruczołową, gdzie pokarm rozmięka i pęcznieje, i drugą gruczołową, gdzie następuje wstępne trawienie pokarmu.

Połykany pokarm w żołądku konia układa się warstwowo – co ciekawe u innych roślinożerców taka warstwowość jest mniej widoczna. W miarę pobierania pokarmu gromadzi się przede wszystkim w regionie bliższym, powoli przechodząc dalej, przy czym narząd wyraźnie się powiększa.

W części przedniej nie rozróżnia się skurczów perystaltycznych, a aktywność ruchowa tego regionu polega na powolnych skurczach tonicznych. Region bliższy ma za zadanie przyjąć pokarm z przełyku i gromadzić go. Dalszy region żołądka także gromadzi pokarm, ale ma tu miejsce intensywne przesiąkanie sokiem żołądkowym  i następnie przekazanie do dwunastnicy. Pokarm, który nie jest należycie rozdrobniony i nasycony sokiem żołądkowym, jest transportowany wolno.

Żołądek, a nadmiar kwasu?

Najbardziej naturalnym sposobem na zmniejszenie siły kwaśnego soku żołądkowego i utrzymywanie optymalnego pH  jest skorzystanie z diety opartej na paszy objętościowej. Wykazano, że dieta o wyższej zawartości włókna powoduje znacznie obniżenie poziomu kwasowości.

W dzisiejszych czasach praktyki karmienia koni nie zawsze podążają za ich naturalnymi przystosowaniami. Kiedy konie są karmione 2-3 posiłkami bazującymi na paszy treściwej, zawierającej ziarna zbóż, które przechodzą przez żołądek znacznie szybciej niż pasza objętościowa, często dochodzi do tego, że jest on pusty. Wciąż jednak wytwarza silny kwas żołądkowy, co przyczynia się do powstawania wrzodów na żołądku.

Jak mądrze dbać o żołądek?

Główną rolę odgrywa dieta. Podstawą w żywieniu koni i profilaktyce żołądka jest dieta włóknista. Dobrze dobrana pasza treściwa, wysokiej jakości sieczka, dodawana do każdego posiłku buforuje pH żołądka, dzięki wartościowemu białku, oraz obecności  błonnika w łodygach i liściach roślin. Posiłki najlepiej rozdzielić na jak najwięcej małych porcji – od trzech do pięciu razy dziennie, oraz zapewnić stały dostęp do siana. Często wykorzystuje się siatki, aby siano nie zostało zmieszane ze ściółką i koń mógł je komfortowo spożywać przez kilka godzin.

Warto mieć również na uwadze oleje w diecie, które mają wpływ nie tylko na kondycję sierści, czy są źródłem energii, ale i mają szczególnie dobry wpływ na system immunologiczny, są naturalnym środkiem przeciwzapalnym i koją nadwrażliwość.

Suplementy i prebiotyki dbające o kondycję układu trawiennego i żołądka, muszą zawierać błonnik, który wspomaga odnowę błony śluzowej żołądka i redukuje ryzyko powstawania wrzodów żołądkowych.

Połączenie prebiotyków w Nutri-Gard wspomaga wzrost bakterii trawiennych w jelitach, wspomagających proces trawienia i optymalizujących wchłanianie pokarmu w jelicie grubym.

Ciekawostka
Omeprazol - związek chemiczny, główny składnik leków przeznaczony do zapobiegania i leczenia wrzodów żołądka u koni. Jest odporny na rozkład kwasu i ma za zadanie dostać się do jelit, następnie wchłonąć do krwiobiegu i ostatecznie wrócić do żołądka, aby leczyć lub zapobiegać owrzodzeniom.

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zostaw komentarz