Brak energii, dlaczego?

Konie, którym brakuje „iskry”  mogą przysporzyć niejednemu zawodnikowi wielu problemów, a trening i codzienna rutynowa praca bywa z nimi męcząca. Co zrobić, aby Twój koń mógł efektywnie pracować? Istnieje wiele czynników, które mogą sprawić, że koń czuje się ospały i leniwy. Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, jest wykluczenie podstawowych problemów zdrowotnych (np. problemów stomatologicznych, ortopedycznych, wrzodów żołądka, problemów z oddychaniem lub infekcji wirusowych). Inne czynniki, takie jak kondycja i  sprawność fizyczna, nieodpowiednia dieta, a w niektórych przypadkach NAWET nuda mogą przyprawiać konie o niechęć do pracy.

Jeśli twój koń jest za, może okazywać mniej entuzjazmu w trakcie ćwiczeń, niż koń którego masa ciała jest optymalna. Dlatego istotną rolę odgrywa dieta podopiecznego, oraz intensywność treningów.
Jeżeli Twój koń ma niedowagę lub brakuje mu rozwiniętej linii grzbietu, może nie mieć zapasów energii lub siły mięśniowej potrzebnej do wykonywania ćwiczeń. Szczególnie jeśli jest w okresie przygotowań do zbliżającego się sezonu. Troska o wydolność koni sportowych, natężenie i program treningów, ma duży wpływ na ich późniejszą kondycję, ale i karierę sportową.

Stosowanie diety, która zapewnia wyższy poziom kalorii, oraz jest dobrej jakości źródłem białka i włókna pomoże zapewnić wzrost masy ciała i rozwój muskulatury mięśni. Przy wyborze paszy, oraz dopasowywaniu porcji powinniśmy sugerować się aktualnym stanem fizycznym konia i jego temperamentem. Przy koniach ciężko przyswajających wartości odżywcze z paszy, warto rozważyć suplementy wzmacniające wchłanianie się witamin i minerałów, lub zastosować produkty poprawiające i wspomagające rozbudowę mięśni. Foran Equine's Muscle Max zawiera unikalną kombinację L-lizyny wspomagającą rozwój beztłuszczowych mięśni, witaminy z grupy B, które pomagają utrzymać apetyt, oraz ważne przeciwutleniacze: witaminę E i selen, aby chronić włókna mięśniowe przed uszkodzeniami.

Karmienie odpowiednią ilością dobrej jakości paszą objętościową jest kluczową kwestią dla zdrowia układu pokarmowego konia. Siano, sianokiszonka, lub sieczka, a dokładniej włókno z nich pochodzące, powinno być podstawą wszystkich końskich diet. Włókno jest ważnym źródłem energii „wolnouwalnianej”.

Optymalizacja spożycia witamin i minerałów przez konia ma kluczowe znaczenie dla jego ogólnego zdrowia i zdolności do treningu. Nawet niewielkie niedobory lub brak równowagi w przyjmowaniu mikroelementów mogą spowodować, że koń straci chęć do pracy. Witamina B jest potrzebna w szlakach energetycznych organizmu, podczas gdy miedź jest kluczowym składnikiem do wytwarzania hemoglobiny, która przenosi tlen do komórek z płuc. Niski poziom hemoglobiny może oznaczać, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, co powoduje zmęczenie i osłabienie. Przeciwutleniacze, w tym witamina E i selen, są również bardzo ważne podczas ćwiczeń i regeneracji mięśni. Po intensywnym treningu zwiększa się ilość wytwarzanych wolnych rodników przez organizm, co może przyczyniać się do zmęczenia i zakwaszenia mięśni.

Konie chłodzą organizm podczas ćwiczeń głównie poprzez pocenie się. Woda i sole utracone w wyniku tego procesu powodują odwodnienie, słabą wydajność, brak wytrzymałości, a nawet zaburzenia czynności mięśni, jeśli poziom elektrolitów nie zostanie uzupełniony. Utrata nawodnienia nawet o 2% masy ciała bardzo szybko i negatywnie wpływa na poziom energii konia. Aby Twój koń zawsze cieszył się dobrym samopoczuciem zawsze upewnij się, że jest zaopatrzony w świeżą, czystą wodę i ma dostęp do lizawki solnej. Wszystkie pasze RED MILLS zawierają sól. Jeśli Twój koń otrzymuje wystarczającą ilość dobrze zbilansowanej paszy treściwej, dodatkowe uzupełnienie może nie być wymagane.

W przypadku koni o umiarkowanym lub intensywnym wysiłku fizycznym zaleca się stosowanie specjalnego suplementu elektrolitowego. Warto postawić na produkty dobrej jakości, o sprawdzonej recepturze - Foran Equine-Lyte G lub Foran Equine Refuel Gel w dni zawodów.

Jeśli pomimo poddania analizie wszystkich powyższych informacji, nie do końca udało Ci się w satysfakcjonujący sposób zwiększyć możliwości Twojego, korzystnym rozwiązaniem może okazać się „przełączenie” swojego podopiecznego na tryb „szybkiego uwalniania”. Pasza RED MILLS

 

 

 

12% Competition MIX efektywnie wspomaga końskie samopoczucie. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego jaką dietę zastosujesz u swojego konia, nie zmieni ona jego temperamentu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Warto wypróbować trawokulki Simple System Red Bag Grass Pellets, które dzięki swojej unikalnej formule wspomagają regenerację i wytrzymałość u koni w trakcie zawodów. Przede wszystkim, w szybki sposób z powrotem nawadniają organizm.

 

 

 

Co więcej?

Konie mające mało urozmaicony program treningowy, narażone na długotrwałą, zbyt ciężką pracę mogą przestać wykazywać chęć współpracy. Pamiętajmy, aby w miarę możliwości modyfikować metody treningu, tak aby znaleźć czas na spacer w lesie, lub dzień spędzony na padoku. Wydawałoby się, że to detale, ale mają one ogromny wpływ na radość z życia i zdrowie psychiczne naszych koni.

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zostaw komentarz